Graduates and Alumni

 

 

catchingArt Rehearsal_PAM-578_Retouched, Full Size

Savannah Stuible 2016 photographed by Pam & Scott McFarlane

Professional Program Graduates 2015/16

  • Ethan Ponton: RAD Advanced 2, CatchingART member 2014/15 & 2015/16 –  L’École supérieure’s professional Graduate program (Montreal)
  • Maia Jadue: RAD Advanced 2, ISTD Advanced 2 Ballet & Modern, CatchingART member 2014/15 & 2015/16 – Rudra Bejart Program (Switzerland)
  • Savannah Stuible:  RAD Advanced 2, ISTD Advanced 2 Ballet, CatchingART member 2014/15 & 2015/16 –  L’École supérieure’s professional Graduate program (Montreal)

Professional Program Graduates 2014/15

  • Alejandra Brossoit (RAD Advanced 2 Ballet; ISTD Advanced 1 Ballet & Modern, CatchingART member 2013/14 and 2014/15) – Ailey School Certificate Program (New York)
  • Geneva Frampton (ISTD & RAD Advanced 2 Ballet, CatchingART member 2014/15) –  L’École supérieure’s professional Graduate program (Montreal); 2016/17 Ballet Victoria
  • Danielle Lee Hogervorst  (ISTD & RAD Advanced 2 Ballet; ISTD Advanced 2 Modern, ISTD Modern Associate Teacher, AFSA International Associate 1 Teacher, Junior & Intermediate BC Provincial Stage Winner; NYCDA Outstanding Dancer, CatchingART member 2013/14 and 2014/15) – Marymount University (New York) BFA Dance
  • Asia Sinnes (ISTD & RAD Advanced 2 Ballet; Intermediate BC Provincial Stage Winner; NYCDA Outstanding Dancer, CatchingART member 2013/14 and 2014/15) – SUNY Purchase Dance BFA Program (New York State)
  • Sophia Curalli (ISTD & RAD Advanced 2 Ballet; ISTD Advanced 2 Modern, ISTD Modern Associate Teacher, CatchingART member 2013/14 and 2014/15) – Theatre Under the Stars Summer 2015; ISTD Ballet Associate Teacher Training Program with Astrid Sherman; Faculty Pro Arte Centre
  • Katie McGregor (ISTD & RAD Intermediate Ballet; ISTD Advanced 1 Modern) – Scottish School of Contemporary Dance

Professional Program Graduates 2013/14

  • Jodie Herron  (ISTD Ballet Advanced 2,RAD Ballet Advanced 2, Genée Finalist Glascow, CatchingART member 2012/13 and 2013/14) – Coastal City Ballet, Vancouver
  • Chloe Campbell –  (ISTD Ballet Advanced 2, RAD Ballet Advanced 2, CatchingART member 2012/13 and 2013/14) – Arts Umbrella Graduate Program
  • Caitlin McKinnon (ISTD Modern Advanced 2, ISTD & RAD Ballet Advanced 1, CatchingART member  2013/14) – SFU Dance Program, Vancouver

Professional Program Graduates 2012/13

  • Alisha Ahmadi – PRO MERITA Grade 12 GRADUATE (ISTD Ballet Advanced 2,RAD Ballet Advanced 2, ISTD Modern Advanced 2, CatchingART member  2012/13) – Rambert Ballet & Contemporary BA (Hons) Program, London UK
  • Emma Miller – PRO MERITA GRADE 12 GRADUATE (ISTD Ballet Advanced 2, RAD Ballet Advanced 2, CatchingART member  2012/13) – Alberta Ballet School Graduate Program, 2014 Ballet Jorgen Apprentice (Toronto), 2015 Ballet Theatre UK, 2017 soloist Ballet Theatre UK
  • Nicolette Szabo (ISTD Ballet Advanced 2,RAD Ballet Advanced 2, ISTD Modern Advanced 2, CatchingART member  2012/13) – Rambert Ballet & Contemporary BA (Hons) Program, London UK
  • Amanda Gillies (ISTD Ballet Advanced 2,RAD Ballet Advanced 2, ISTD Modern Advanced 2, CatchingART member  2012/13) – Coastal City Ballet, Vancouver
  • Haley Horton (RAD Ballet Advanced 2, CatchingART member  2012/13) – Arizona University BFA Ballet Program
  • Tannis McLean (ISTD Advanced 2 Modern, ISTD Advanced 1 Ballet) – Harbour Dance Centre Intensive Training Programme (ITP)
  • Montana Moore (ISTD Advanced 2 Modern, RAD Advanced 1 Ballet) – Harbour Dance Centre Intensive Training Programme (ITP)

Pre-Professional Graduates 2010/11

  • Kara Chan (ISTD Ballet Advanced 2,RAD Ballet Advanced 2, ISTD Modern Advanced 2) – Juillard Program, New York, Mark Morris Dance Company, 2017 Twyla Tharpe Dance Company
  • Allison Macdonald (ISTD Modern Advanced 2, ISTD Ballet and RAD Ballet Advanced 1) – Ailey Program New York, 2015 Philadanco Dance Company (Philadelphia, USA)
  • Johanna Schlyecher (ISTD Advanced 1 Ballet & Modern) – accepted to the Lines Program San Francisco
  • Marli Siebrits (ISTD Advanced 2 Modern) – accepted to the SFU Dance Program

Pre-Professional Graduates 2009/10

  • Brooke Lanziner (ISTD Advanced 2 Tap, Advanced 1 Modern) – Sheridan College Musical Theatre Program
  • Olivia Pezzente (ISTD Advanced 1 Modern, Intermediate Ballet) –  Ryerson University BFA Program, Toronto

Pre-Professional Graduates 2008/9

  • Holly Mitchell (ISTD Ballet Advanced 2, ISTD Modern Advanced 1) – Purchase College BFA Dance Program, New York State, 2014 Jillian Davis Project, performing for Logan Scharadin in the White Wave Rising Series
  • Sarah Wolrich (ISTD Advanced 2 Modern, ISTD Intermediate Ballet, Purple Acrobatics IAFSA) – National Circus School, Montreal
  • Samantha Smith (RAD Intermediate) – York University Dance Program/ George Brown Dance Program

Pre-Professional Graduates 2007/8

  • Raquel Lanziner (ISTD Ballet Advanced 2, Modern Advanced 1) – Le Jeune Ballet du Québec/ Banff Program nominee 2012
  • Andrea Pena (ISTD Ballet Advanced 2, ISTD Modern Advanced 1) – Alonzo LINES Program/ Ballet BC aspirant/ Banff nominee 2012 /2013 Les Ballets Jazz
  • Erica Oddleifson (ISTD Ballet Intermediate, Modern Advanced 1) -School of Toronto Dance Theatre/ York University BA Dance
  • Stephanie Van Dyck (ISTD Ballet Advanced 1, ISTD modern Advanced 1) – Arts Umbrella Graduate Dance Program
  • Lauren Coombe (ISTD Adv 2, ISTD Adv 1 Modern)- UBC Sciences

Pre-Professional Graduates 2006/7

  • Philippa Levey (ISTD Advanced 2 Ballet; ISTD Advanced 2 Modern) – School of Toronto Dance Theatre